آیا از خواص گیاه پنج‌انگشت اطلاع دارید؟

گیاه پنج‌انگشت (Vitex agnus-castus (chasteberry)) ممکن است باروری را افزایش داده و علائم PMS و یائسگی را کاهش دهد. این گیاه می‌تواند برخی از حشرات را دفع و با برخی از انواع سرطان‌ها مقابله کند.

گیاه پنج‌انگشت یا ویتکس (Vitex agnus-castus L.) گونه‌ای متعلق به خانواده نعناع (Lamiaceae) می‌باشد (در گذشته عضوی از خانواده شاهپسند (Verbenaceae) طبقه‌بندی می‌گردید). این گیاه که در طب سنتی به سبب اثر آن بر سیستم غدد درون ریز به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه توسط یونانیان و جوامع رهبانی قرون وسطی به دلیل ویژگی میوه‌های آن در کاهش‌ شهوت مورد توجه بوده است. از این رو به عنوان نماد پاکدامنی (chasteberry) و یا به عنوان فلفل راهبان (monk’s pepper) شناخته می‌شد.

امروزه از فرآورده‌های این گیاه به شکل قرص، کرم یا لوسیون (حاوی ۵/۱ درصد اسانس) برای بیماران به منظور اثر بخشی بر علائم قائدگی یا یائسگی استفاده می‌شود. فعالیت ضد باکتری و ضد قارچی اسانس این گیاه در مقایسه با داروی‌های تجاری استرپتومایسین و بیفونازول مؤثر بوده است. عصاره این گیاه دارای مواد فنلی و فعالیت آنتی‌اکسیدانی مناسبی می‌باشد.

خواص عصاره و اسانس این گیاه:

۱-علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را کاهش می‌دهد (شامل افسردگی، اضطراب و هوس‌های غذایی، زود رنجی، سردرد، درد ناحیه سینه)

۲-می‌تواند علائم یائسگی را کاهش دهد

اسانس ویتکس منجر به بهتر شدن حال (خلق و خوی) و خواب؛ و کرم ویتکس منجر به کاهش عرق شبانه و گرگرفتگی شده است. البته برخی پژوهش‌ها در طولانی مدت این اثرها را تایید نکردند.

۳- می‌تواند باروری را افزایش دهد

ممکن است به دلیل تاثیر احتمالی آن بر سطح پرولاکتین، باروری زنان را بهبود بخشد. ویتکس در کاهش سطح پرولاکتین و بهبود دوره‌های قاعدگی در زنان دارای دوره‌های نامنظم موثر بوده است.

۴- می‌تواند از نیش زدن حشرات جلوگیری کند

مطالعات نشان داده که عصاره یا اسپری‌های حاوی عصاره ویتکس می‌تواند پشه‌ها، مگس‌ها، کنه‌ها ‌و کک‌ها را دور کند. همچنین می‌تواند در برابر شپش‌های سر موثر باشد و لاروهای آن‌ها را نیز از بین ببرد.

۵- می‌تواند با برخی سرطان‌ها مبارزه کند

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که عصاره ویتکس می‌تواند به سرطان‌ روده بزرگ، معده، رحم، تخمدان، پستان، دهانه رحم و سلول‌های ریه کمک کند.

۶- دیگر مزایای گیاه پنج انگشت عبارتند از:

-کاهش سردرد ناشی از چرخه قائدگی

-فعالیت ضدباکتریایی و قارچی اسانس ویتکس

-کاهش التهاب؛ البته خاصیت ضد التهابی آن کمتر از آسپرین بوده است.

-جلوگیری از پوسیدگی دندان: مطالعات آزماتیشگاهی نشان داده که اسانس برگ آن در مقابله با یکی از باکتری‌های اصلی (Streptococcus mutans) درگیر در پوسیدگی و کرم خوردگی دندان موثر بوده است.

-پیشگیری از سکته مغزی و صرع: مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که ویتکس احتمال ابتلا به سکته مغزی و صرع را کاهش می‌دهد.

محققان گزارش دادند که مصرف ۳۰-۴۰ میلی‌گرم عصاره خشک میوه، ۳-۶ گرم گیاه خشک شده یا ۱ گرم میوه خشک در روز ایمن به نظر می‌رسد. عوارض جانبی گزارش شده جزئی و شامل حالت تهوع، ناراحتی معده، خارش خفیف پوست، افزایش آکنه، سردرد و جریان قاعدگی شدید می‌باشند. با این حال، زنان باردار و شیرده باید از مصرف ویتکس دوری کنند، چرا که اثرات آن بر نوزادان به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. محققان همچنین معتقدند که ویتکس ممکن است با درمان و داروهای مرتبط با هورمون‌ها ارتباط برقرار کند. بنابراین حتما قبل از مصرف ویتکس با پزشک خود صحبت کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/vitex#insect-bites

برخی از مطالب با توجه به تخصص نویسنده این سایت ویرایش یا تصحیح شده است.

کپی از مطالب فقط با ذکر منبع و لینک به سایت (herbking.ir) مجاز است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *