کاسنی گیاهی با خواص باور نکردنی

با توجه به گسترش زیاد کاسنی، بخش‌های مختلف آن در داروهای سنتی در سطح جهان استفاده شده است. به صورت شکل‌های مختلف از این گیاه برای درمان علائم و بیماری‌های متفاوت استفاده می‌شود.

گیاه کاسنی (Chicory) عضوی از خانواده Astraceae می‌باشد. جنس کاسنی (Cichorium) شامل شش گونه با مناطق توزیع عمده در اروپا و آسیا می‌باشد. کاسنی (Cichorium intybus L.) یک گیاه چندساله است که دارای ریشه گوشتی با برگ‌های طوقه‌ای بزرگ می‌باشد. در دهه ۱۹۷۰ کشف شد که ریشه کاسنی حاوی ۴۰٪ انولین است که تأثیر ناچیزی بر قند خون دارد و بنابراین برای افراد دیابتی مناسب است. در هنگام شکسته شدن این گیاه شیرابه سفید رنگی بیرون می‌ریزد. با توجه به گسترش زیاد این گیاه، بخش‌های مختلف آن در داروهای سنتی در سطح جهان استفاده شده است. به صورت شکل‌های مختلف از این گیاه برای درمان علائم و بیماری‌های متفاوت استفاده می‌شود.

استفاده‌های سنتی از گیاه کاسنی

به طور عامیانه از آب گیاه برای درمان سرطان رحم و تومورهای سرطانی استفاده می‌شود. در افریقا از دمنوش برگ، ریشه و ساقه آن برای درمان زردی و از شربت آن به عنوان ماده مقوی و تصفیه‌کننده دارویی برای کودکان استفاده می‌گردد. در ترکیه از برگ‌های آن برای ساخت پماد التیام دهنده زخم استفاده می‌شود. در اروپا استفاده سنتی از آن برای تسکین اختلالات گوارشی خفیف و از دست دادن موقت اشتها بوده است. فعالیت ضدمالاریا از ترکیبات لاکتون‌های سزکوئی‌ترپنی حساس به نور لاکتوسین (lactucin) و لاکتوکوپیکرین (lactucopicrin) گزارش شده است. از گل‌های کاسنی در درمان گیاهی بیماری‌های متداول به عنوان یک مقوی و اشتها آور و در درمان سنگ‌های کیسه صفرا، گاستروانتریت (التهاب روده یا معده ناشی از عفونت منجر به استفراغ و اسهال)، مشکلات سینوسی، بریدگی و کبودی استفاده می‌شود. در ایتالیا از جوشانده آن به عنوان تصفیه کننده استفاده می‌شود. در هند دانه‌های آن به عنوان یکی از اجزای اصلی جگرین (Jigrine) می‌باشد که در درمان بیماری‌های مختلف کبد استفاده می‌گردد. سایر بخش های گیاه نیز در اختلالات کبدی کاربرد دارند برای مثال پیکره رویشی در بوسنی و هرزگوین؛ و ریشه در صربستان و هند.

بیش از ۱۰۰ ترکیب منفرد از این گیاه جدا شده و شناسایی شده‌اند، اکثر آنها در ریشه‌ هستند. از ترکیبات مهم آن می‌توان به اینولین، شیکوریک اسید، لاکتون‌های سزکوئی‌ترپنی، فنل‌‌ها و … اشاره کرد. اینولین یک کربوهیدرات ذخیره‌ای می‌باشد که در ریشه، ساقه و غده برخی از اعضای خانواده کاسنی ذخیره می‌گردد.

عصاره آن دارای فعالیت ضد میکروبی، ضد انگلی، ضد مالاریا، ضد دیابتی، ضد التهابی، ضد دردی، ضد آلرژی؛ فعالیت‌های محافظتی کبدی، گوارشی؛ فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی و مهار‌کنندگی توموری می‌باشد.

Street, R. A., Sidana, J., & Prinsloo, G. (2013). Cichorium intybus: Traditional uses, phytochemistry, pharmacology, and toxicology. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013. doi: ۱۰٫۱۱۵۵/۲۰۱۳/۵۷۹۳۱۹

در ایران عرق کاسنی بیشتر مصرف دارد و بسیاری از خواص مذکور برای عرق آن نیز بیان شده است. طبع عرق کاسنی سرد است و در از بین بردن حرارت بدن و احساس سستی و ضعف و رنگ‌پریدگی و به‌خصوص مشکلات کبد بسیار مفید است. کسانی که دارای طبع سرد می‌باشند در استفاده از عرق کاسنی باید احتیاط کنند.

 

کپی از مطالب فقط با ذکر منبع و لینک به سایت (herbking.ir) مجاز است.

2 دیدگاه در “کاسنی گیاهی با خواص باور نکردنی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *